Podczas sesji wykłady zaprezentują – dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ: „Amicus librorum. O bibliotece jako dziedzictwie kultury duchowej i intelektualnej, przestrzeni twórczości naukowej i sferze aktywności dydaktycznej” oraz dr Renata Czyż: „Filozofia, psychologia i rozwiązania alternatywne… Nietypowe lektury w bibliotekach prywatnych na Śląsku Cieszyńskim na przykładzie księgozbiorów Juliana Ochorowicza i Jana Wantuły” – Około godziny 13.00 planujemy uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Prof. Jana Szczepańskiego w Ustroniu. Tegoroczna sesja poświęcona jest książce, dlatego serdecznie zapraszamy przede wszystkim miłośników czytania, bibliofilów, osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez książki – wyjaśnia dr hab. Andrzej Kasperek, prof. UŚ.
Główny bohater, czy też pomysłodawca Szkoły, czyli Jan Szczepański to ustroński socjolog. Urodzony w 1913 roku w Ustroniu, zmarł w 2004 roku w Warszawie. Zajmował się socjologią, w swojej karierze naukowej uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 195201956 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Był również członkiem i wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk. W latach 1977-1982 pełnił funkcję członka Rady Państwa, czterokrotnie był wybierany również jako poseł na sejm PRL.
Jego dorobek naukowy został uhonorowany – aż 5 uczelni wyższych (w tym również Sorbona) przyznały mu tytuł doktora honoris causa. W swojej pracy naukowej poruszał różne tematy. Przykłady jego najważniejszych prac naukowych to testy zatytułowane „inteligencja i społeczeństwo”, „Polska wobec wyzwań przyszłości”, „Rozważania o Rzeczypospolitej”, „O indywidualności”, „Wizje naszego czasu” oraz wiele innych. W 2012 został upamiętniony w Ustroniu (mieście rodzinnym) pomnikiem, znajdującym się przy bibliotece miejskiej.