Spektakl opowiada o najdłuższym strajku podziemnym, trwającym od 14 do 28 grudnia 1981 roku w KWK Piast, a jego konsekwencje poniosło wiele miejscowych rodzin górniczych. Aktorzy, wcielając się w typowych górników tamtego czasu, oddali w pełni myśli, lęki, uczucia, ale i frustracje, jakie towarzyszyły strajkującym. Wzrusza scena dziadka czytającego list wnuczka, czy wspólnie odśpiewana kolęda przez górników. Przeraża opowieść Witka o internowanych skaczących z okien, chwyta za gardło rozmowa górnika z podstawioną przez SB kobietą , udającą jego żonę….a wszystko to z przejmującą muzyką, wpływającą na emocje widzów i pozostającymi z tyłu głowy odczytywanymi oryginalnymi tekstami apeli przywódców reżimowych tamtych lat. Jeśli dołożyć do tego przestrzeń wydarzeń dziejących się nad ziemią, płacz kobiet, żon, pytania pozostawionych bez ojców dzieci – wtedy trudno wobec tego spektaklu przejść obojętnym. Jeśli uświadomimy sobie, że wydarzenia te rozgrywały się w okresie świąt Bożego Narodzenia, jeszcze bardziej dotyka to naszych zmysłów. Piękna to uczta dla ducha wspomnień, podróż w niedaleką historię naszego regionu, naszego miasta, naszych rodziców, dziadków- to wręcz obowiązkowa lekcja dla młodego pokolenia, młodzieży i dzieci.
Co ważne, sztuka Marcina Melona w tych małych obrazkach życia bohaterów pozwala wielu widzom utożsamić się z którymś z nich. Przyczyniła się do tego profesjonalna gra aktorów, ale i światło, wyrazista scenografia, czy wspomniana już wcześniej muzyka skomponowana przez młodego artystę z Warszawy. Spektakl mądry, oparty na faktach znakomicie oddający klimat panujący w kopalniach, również współczesnych.
Scenariusz: Marcin Melon
Reżyseria: Joanna Lorenc
Obsada: Jakub Łasicki, Sławomir Rosowski, Marian Synowiec, Janusz Watoła, Dagmara Kupczyk, Bożena Tomala, Nina Stypułkowska, Magdalena Górkiewicz
Scenografia: Iga Słupska
Muzyka: Augustyn