Spektakl – “Kwiaty Tuwima” (reż. P. Tenczyk)

Informacje

Start wydarzenia: 06 czerwca 2024 o godz. 18:00

Miejsce: MDK – sala widowiskowa

Wstęp: Impreza biletowana - 30 zł


Opis

Kwiaty Tuwima to spektakl w niecodziennej formie, czyli monodramu sprzęgniętego z filmem i historycznymi wizualizacjami. Podczas jego trwania będziecie mieli okazję przenieść się do czasów polskiej emigracji w Ameryce podczas trwania II Wojny Światowej oraz zrozumieć losy polskiego poety Juliana Tuwima.

On z nas wszystkich, my wszyscy z niego?

Spektakl Kwiaty Tuwima pozwoli wejść głęboko w piękne, a jednocześnie bardzo skomplikowane wnętrze najważniejszego twórcy w polskiej poezji XX wieku. Podczas przedstawienia ukazuje nam się wieczór emigracyjny w Ameryce podczas którego Tuwim, opuszczony przez gości, pochłonięty zostaje przez wspomnienia z przeszłości, przez strach, ale także nadzieję, która buduje w nim chęć do pracy na rzecz nadchodzących lat.

Pozwoliliśmy sobie stworzyć spektakl, który nie odpowiada na żadne ważne pytania, nie porusza drażliwych tematów, ale ma ambicję pokazania Juliana Tuwima w chwilach prostych, w takich momentach jakie i my sami przeżywamy na co dzień. Chcieliśmy sportretować poetę takiego jakim był w listach, w prywatnych wypowiedziach i w najbardziej osobistych, i emocjonalnych fragmentach Kwiatów Polskich – jego największego dzieła.

Szymon Pilch

Animator kultury, aktor, gawędziarz, konferansjer, instruktor teatralny. Wychowanek i wieloletni aktor Cieszyńskiego Studia Teatralnego. Zrealizował liczne projekty artystyczne i społeczne razem ze stowarzyszeniem „Sałasz”, a także stowarzyszeniem „Dom z Jaśkowic”. Organizator festiwalu sztuki „Puzzle Kultury”, organizator festiwalu teatralnego „Teatralne Lato u Kossaków”, organizator corocznego dobroczynnego kolędowania w Brennej, inicjator i realizator pierwszego spektaklu plenerowego w gminie Brenna „Aż stanie się światłość”, aktor w spektaklach „Pamięć Głębinowa” i „Podróż do wnętrza komina”, reżyser dwóch filmów o tradycji górali breńskich „Zielony Goiczek” i „Śladami Ognia”, współtwórca kanału satyrycznego „Rada Śląska Cieszyńskiego”, członek zespołu szantowego „Ciary i Łzy”, prowadzący liczne imprezy na Śląsku Cieszyńskim.

Piotr Tenczyk

Rocznik 1985. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Śląskim. Współzałożyciel Domu z Jaśkowic oraz pomysłodawca Otwartego Forum w Jaśkowicach. Poeta, fotograf, reżyser. Reżyser teatralny (m. in. Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis – 2016, Aż stanie się światłość, 2016, Ptaki – 2019) i filmowy (Żeby się wspinać – 2020, Szymon – 2021, Razem – 2022) Autor książek: Wiersze o ludziach (STDzJ, 2013), Poemat o czasie przeżytym (Zaułek Pomyłka, 2015), Odyseja (2016), Zaścianek (2018). Współredaktor tomu Teatrologia na rozdrożach (Wydawnictwo UŚ, 2017). Mąż i ojciec.


Mapa

Translate »
Skip to content
Koszyk0