Dominika Ostałowska/Igor Przebindowski – “Poezja bywa kobietą” – Koncert z Okazji Dnia Matki

Start wydarzenia: 26 maja 2024 o godz. 18:00

Miejsce: MDK – sala widowiskowa

Wstęp: Impreza biletowana - 40 zł

POEZJA BYWA KOBIETĄ.

Kobiety są największą inspiracją dla artystów od tysiącleci. Nie dość, że zsyłały twórczą moc na artystów to stały się również wdzięcznym tematem liryków. W męskiej poezji kobieta ukazywana jest przeważnie przez pryzmat swojej urody, cech charakteru (również tych stereotypowych). Są to jednak portrety, odbicie uczuć raczej przedmiotu niż podmiotu, dlatego, aby odnaleźć wielkie emocje, szczery obraz, a także prawdziwe pragnienia, odkryć czego kobiety się boją, a co je cieszy, z czego są dumne, a co chciałyby ukryć, należy sięgnąć po strofy kobiet o kobietach.

W programie  Dominiki Ostałowskiej pod tytułem „ Poezja bywa kobietą” zawierającym jedne z najpiękniejszych wierszy polskich  poetek można odnaleźć pełen, bogaty obraz kobiety.

Są tu wiersze, które kipią słodyczą i zachwytem, skupiając się tylko na tych najbardziej pozytywnych emocjach, jakie są udziałem kobiet, ale są też takie liryki, które odzierają zasłonę i pokazują, że każda kobieta może również odczuwać emocje o zabarwieniu zdecydowanie negatywnym. Część z nich to próba zrozumienia zmian pojawiających się w życiu kobiety wraz z dorastaniem , dojrzewaniem i przyjmowaniem na siebie kolejnych ról życiowych.

Poezja ta jest jak kobieta – o zmiennym obliczu, ubrana w różnorodne środki wyrazu,  bywa prosta, bywa skomplikowana, jednak zawsze pełno w niej emocji, pragnień i żądań, mnóstwo szczegółów, barw, elementów przyrody, a nade wszystko – w poezji kobiecej jest 100% kobiety i dlatego też Dominika Ostałowska przygotowując swój program poetycki zawierający między innymi wiersze : Z.Gincznki , M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, H. Poświatowskiej , J. Hartwig i A. Osieckiej ma nadzieję zbliżyć się do tego ambitnego celu i ukazać kobiecą naturę w całej jej  różnorodności z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu świetnego kompozytora i akompaniatora Ygora Przebindowskiego.

Igor “Ygor” Przebindowski – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych. Komponował również muzykę do Teatru Polskiego Radia m.in. Halinki Mlynkovej “Etnoteka”(2011).

Dominika Ostałowska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zawodowo związana jest z warszawskimi teatrami Ateneum, Powszechnym i Studio. Na dużym ekranie wystąpiła m.in. w filmowej adaptacji Łagodnej Dostojewskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego (1995), w Musisz żyć Konrada Szołajskiego (1997), Historiach miłosnych Jerzego Stuhra (1997), w Wojaczku Lecha Majewskiego (1999) i w Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego (2000).