Estrada Ludowa “Czantoria”

Gdzie słyszysz Śpiew,  tam idź
Tam dobre serca mają,
Źli ludzie wierzaj mi,
Ci nigdy nie spiewają.
(Goethe)

Ziemia Cieszyńska i Beskid Śląski to przepiękny zakątek. Mówią, że gdy Bóg go stwarzał nic nie powiedział tylko się uśmiechnął i to właśnie z tego uśmiechu powstała ta przecudna kraina. To właśnie tu w Ustroniu u podnóża Czantorii i Równicy nad rzeką Wiłą z inicjatywy dyrygenta oraz kierownika artystycznego Mariana Żyły i zaparcia tworzących ją osób oraz z tej ogromnej wewnętrznej potrzeby śpiewania powstała Estrada Ludowa „CZANTORIA”.

W 2018 roku Zespół świętował trzydziestolecie swojej działalności. Pierwszy repertuar obejmował zaledwie 10 pieśni ludowych, w tej chwili CZANTORIA ma ich blisko 100, zarówno ludowych jak i religijnych, patriotycznych i kolęd, urozmaiconych ludową muzyką i tańcem, gawędą i poetycką zadumą. Od 1999 do 2011 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Władysław Wilczak. Przez rok, podczas poszukiwań dyrygenta, zespół prowadziła Maria Cieślar. Obecnie zespołem kieruje dr Danuta Zoń – Ciuk.

Przez te 30 lat Estrada Ludowa Czantoria koncertowała zarówno w kraju jak i poza jego granicami, gdzie promowała miasto i folklor Ziemi Cieszyńskiej. Zespół występował w Czechach, Niemczech, Włoszech, Chorwacji, Austrii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie oraz w Bułgarii. Zawsze spotykał się z ciepłym przyjęciem nie tylko Polonii.

EL “Czantoria” funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej “Czantoria”, które korzystając między innymi z pomocy urzędu miasta oraz ludzi kochających folklor, organizacyjnie i finansowo przyczynia się do rozwoju zespołu.

Translate »
Skip to content
Koszyk0