Artis Symphony Orchestra

Artis Symphony Orchestra pod batutą Jean – Claude’a Hauptmanna rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2012 roku. W pierwszym składzie znaleźli się muzycy związani z orkiestrą Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie. Początkowo miejscem prób była właśnie goleszowska parafia oraz okazjonalnie sala Gminnego Ośrodka Kultury. W czasie pandemii orkiestra ćwiczyła w sali goleszowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Od 2015 roku głównym organizatorem koncertów Orkiestry Kameralnej Artis jest Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS z siedzibą w Goleszowie. Stowarzyszenie powstało by pomagać w rozwijaniu oraz propagowaniu szeroko pojętej kultury muzycznej.

Podczas niezliczonych godzin prób, orkiestra wraz z wokalistami, którzy od początku stanowią jej nieodłączną całość, przygotowuje repertuar, na który składają się pieśni patriotyczne i żołnierskie, muzyka religijna, żydowska, klasyczna, filmowa, rozrywkowa, piosenki lat dwudziestych i trzydziestych. Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 200 piosenek i utworów opracowanych i zaaranżowanych na jej potrzeby przez dyrygenta Jean-Claude’a Hauptmanna.

Taka duża różnorodność programowa pozwoliła muzykom na zaprezentowanie się wraz z solistami oraz aktorami m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, w MDK „Prażakówka” w Ustroniu, w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu – Jaśkowicach, w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych, w Bibliotece Miejskiej w Wiśle, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w kościołach ewangelickich w Goleszowie, w Cieszynie, w Wiśle, w Ustroniu, w Dzięgielowie, w Skoczowie, w Jaworzu, w Bielsku-Białej, w Rudzie Śląskiej Wirku, w Jastrzębiu – Ruptawie, w Częstochowie, w Sali Ceremonii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku – Białej, w Teatrze CST i Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku- Białej, w Amfiteatrze w Ustroniu oraz w Rudzie Śląskiej Wirku, w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Orkiestra współpracowała z Teatrem CST, z Wyższobramskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Piotra Sikory, z Chórem Męskim „Cantus” pod dyrekcją Anny Stanieczek, z Chórem LOTE/GTE pod dyrekcją Jean-Claude’a Hauptmanna, z wokalistami – Olivią Ohl – Szulik, Pawłem Szypulskim, Michałem Borkowskim, Krzysztofem Chalimoniukiem, Beatą Banasik, Magdą Brudzińską, Joanną Kondrat, Sławkiem Uniatowskim oraz kompozytorem Dariuszem Górniokiem, reżyser dźwięku Katarzyną Dzidą – Hamela, dziennikarką i prezenterką Magdaleną Miśką – Jackowską, oraz dyrektor Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego Katarzyną Wodecką – Stubbs.

Koncerty Artis Symphony Orchestra pod batutą Jean – Claude’a Hauptmanna kilkakrotnie zostały objęte Patronatem Honorowym Konsula Generalnego Francji, Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Starosty Powiatu Cieszyńskiego oraz Burmistrza Miasta Ustroń.

Artis Symphony Orchestra wykonała szereg koncertów na zaproszenie instytucji samorządowych i stowarzyszeń takich jak Miasto Cieszyn, Miasto Ustroń, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego i Ewangelicko – Reformowanego w RP, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Cieszynie, Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Kongres Kobiet Podbeskidzia, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne w Ustroniu, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Na szczególną uwagę zasługuje działalność charytatywna orkiestry. W latach 2014, 2015 i 2016 orkiestra wzięła udział w trzech koncertach charytatywnych współpracując z Fundacją Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Dochód z koncertów przekazany został na pomoc Szpitalowi Śląskiemu w Cieszynie. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzycznym ARTIS orkiestra zorganizowała trzy Koncerty Charytatywne, z których całkowity dochód przekazany został na leczenie i rehabilitację mieszkańców Gminy Goleszów oraz dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Goleszowie. Od 2018 roku orkiestra współpracuje z Macierzą Ziemi Cieszyńskiej biorąc czynny udział w Koncertach Noworocznych (2018, 2019, 2020) oraz w Koncercie Majowym (2022), z których dochód przeznaczony jest na Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego. Orkiestra zaangażowała się również w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy biorąc udział w Koncertach Charytatywnych: „Artis dla Ukrainy” oraz „Kołysanki dla Ukrainy”. czasie pandemii, w latach 2020 – 2021 orkiestra przeniosła swoją działalność na kanał YouTube, prezentując tam swoje koncerty.

Od stycznia 2022, na zaproszenie Miasta Ustroń, orkiestra ma swoją siedzibę w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu i tam również odbywają się jej próby. Współpraca z MDK „Prażakówka”, Miastem Ustroń oraz z Parafią Ewangelicko – Augsburską w Ustroniu zaowocowała już trzema koncertami – Koncertem Charytatywnym „Artis dla Ukrainy”, Koncertem „Zacznij od Bacha”, podczas którego orkiestra wystąpiła ze Sławkiem Uniatowskim oraz Koncertem Charytatywnym „Kołysanki dla Ukrainy” we współpracy z Joanną Kondrat.

Aktualny skład Artis Symphony Orchestra to 50 instrumentalistów, 7 wokalistów i 3 konferansjerów.

Od początku istnienia orkiestra kilka razy zmieniała nazwę, co związane było bezpośrednio ze zmianą składu – z orkiestry kameralnej na orkiestrę symfoniczną.

Aktualnie używana nazwa orkiestry – Artis Symphony Orchestra – została stworzona na potrzeby wyjątkowego projektu, do którego orkiestra została zaproszona w czerwcu 2019 roku przez organizatorów z Wrocławia. Projekt nazywa się „Klub 27 Symfonicznie” i jest unikatowym cyklem koncertów z udziałem polskich gwiazd.
Do wykonania utworów artystów owianego legendą, mistycznego Klubu 27 w nowych aranżacjach Jean-Claude’a Hauptmanna zostali zaproszeni: Kayah, Beata Kozidrak, Kasia Kowalska, Iwona Loranc, Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska, Wojtek Cugowski i Sambor Dudziński. W programie koncertów znalazły się utwory Amy Winehouse, Jimiego Hendrix’a, Jima Morrisona, Kurta Cobaina, Janis Joplin. Wszyscy Ci artyści zapisali się w historii muzyki tworząc kultowe i ponadczasowe utwory. Pomimo, że wszyscy odeszli zbyt szybko, mając zaledwie 27 lat, ich wpływ na muzykę XX wieku był ogromny.

„Klub 27 Symfonicznie” miał mieć swoją premierę w maju 2020 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu. Niestety z powodu pandemii koncerty zostały kilkakrotnie przenoszone. Aktualne terminy wyznaczone zostały przez organizatorów na 16 lutego 2023 w Hali Stulecia we Wrocławiu oraz na 19 maja 2023 w katowickim Spodku.

Poza przygotowaniami do „Klubu 27 Symfonicznie” orkiestra ma w planach nagranie płyty z kolędami dla dzieci z Ukrainy oraz pracę nad „Niebieskim Koncertem” przeciw przemocy. Pomysłodawczynią obu projektów jest współpracująca z naszą orkiestrą wokalistka Joanna Kondrat. Na rok 2023 orkiestra planuje również koncerty muzyki filmowej, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród słuchaczy.

Orkiestrę od początku tworzą ludzie z pasją. Tą pasją jest oczywiście Muzyka. Poświęcając swój czas, przyjeżdżają na próby i koncerty z Ustronia, Cieszyna, Wisły, Goleszowa, Dzięgielowa, Jastrzębia, Bielska-Białej, Łodygowic, Orzesza, Katowic, Krakowa a także z sąsiednich Czech.

Na początku działalności orkiestra związała się ze słowami Jerzego Waldorfa: „Z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem, i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie.“ Te słowa zawsze będą aktualne, tak jak nasza muzyka – ta poważna ale i ta wesoła, wywołująca na twarzy uśmiech. Tego uśmiechu życzymy Wam, drodzy słuchacze i czytelnicy ale również i nam samym.

A jeżeli chcecie nas wesprzeć i zostać naszym Patronem, zapraszamy Was na nasz profil: https://patronite.pl/artis-symphony-orchestra

Translate »
Skip to content
Koszyk0