XXX Jubileuszowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Start wydarzenia: 26 sierpnia 2017 o godz. 16:00

Zwiastun XXX Jubileuszowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego w sobotę o godz. 14.30 na Rynku.

Zespoły XXX Studenckiego  Festiwalu Folklorystycznego:

IRLANDIA
Grupa taneczna “Trim the Velvet” z Belfast, swoją nazwę czerpie z tradycyjnego irlandzkiego tańca. Członkowie zespołu doskonalą swoje umiejętności pod opieką założycielki i choreografa grupy – Kathy O’ Connor. Występują oni na najbardziej prestiżowych wydarzeniach w Irlandii oraz reprezentują kraj na międzynarodowych festiwalach w Europie.
Dzięki talentom swoich tancerzy oraz muzyków grupa występy grupy są bardzo widowiskowe. Zespół w trakcie koncertów zabiera widownię w świat pełen pięknej muzyki, porywających tańców oraz zapadających w pamięć piosenek. Wszystko to zapewnia pasja członków grupy oraz pełne wigoru tradycjne irlandzkie tańce.

SERBIA

Grupa pochodzi z małej miejscowości Mladenovac, położenej ok. 45 km od Belgradu. Zespół powstał wiele lat temu, jednak został zamknięty i dopiero w 2001 roku wznowiono jego działaność.
Członkowie zespołu miłują, pielęgnują oraz starają się podtrzymać swoją bogatą kulturę i tradycję, aby następnie móc ją przekazać kolejnym pokoleniom. Grupa prezentuje w swoim repertuarze tańce i pieśni z różnych części Serbii. Folklor poszczególnych regionów różni się od siebie strojami oraz rytmiką, a wszystko to jest prezentowane przy akompaniamencie kapeli grającej na tradycyjnych instrumentach. Dzięki uczestniczeniu w festiwalach międzynarodowych, grupa dzieli się z widownią swoim pięknych dziedzictwem kulturowym, promując w ten sposób swój kraj niemalże na całym świecie. W ostatnim roku zespół gościł na festiwalach w Bułgarii, Macedonii oraz Hiszpanii.

NIEMCY

Założony w 1950 roku Folkloretanzensemble “Thea Maass” der TU Dresden rozwinął się w najbardziej efektywny i odnoszący sukcesy amatorski zespół taneczny w Niemczech. W międzyczasie pod kierownictwem Maud Butter około 40 tancerzy i muzyków z pasją spędza czas na pięlęgnowaniu niemieckiego folkloru z różnych części kraju. Celem choreografa i pedagoga zespołu jest pokazanie piękna tańców tradycyjnych, jak również ich żywotności i różnorodności. Właśnie takim zobaczymy zobaczymy zespół na scenie.
Grupa brała udział w wielu festiwalach folklorystycznych w prawie całej Europie oraz w USA. My również mieliśmy zaszczyt gościć Zespół w poprzednich latach.

KATOWICE

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” powstał w 1969 roku przy Uniwersytecie Śląskim jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w naszym regionie. Nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym przywiązaniu do Ziemi Śląskiej. W swoim programie zespół posiada m.in. pieśni i tańce Górnego i Dolnego Śląska, Beskidów Śląskich i Żywieckich, okolic Krosna oraz tańce narodowe.
Jednym z założycieli był, nieżyjący już choreograf Józef Zielina, a jego układy są tańczone do dzisiaj. Autorem wielu wspaniałych aranżacji pieśni, jak i tańców był, także już nieżyjący Władysław Byszewski. Zespół prezentował piękno polskiego folkloru m.in. w Argentynie, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji, Algierii.
Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice” Uniwersytetu Śląskiego to zespół z pasją i miłością pielęgnujący folklor oraz kulturę i tradycje całej Polski. Profesjonalna kadra artystyczna i etykieta pierwszego studenckiego zespołu folklorystycznego w województwie katowickim sprawiła, że „Katowice” przyciągają w swe szeregi rzesze studentów.

TURCJA

Grupa folklorystyczna OYFAD powstała w 2000 roku. Członkowie jako misję obrali sobie podtrzymywanie kultury oraz tradycjnych tańców ludowych.
Wielu tancerzy jest aktywnymi członkami zespołu przez 10 – 15 lat, prezentując w tym czasie różnorodność tańców z rozmaitych regionów Turcji . W trakcie koncertów muzyka jest grana na żywo (możemy wyróżnić takie instrumenty jak: kemancze, dudy, bęben itd.), bądź puszczana z nagrań audio.
Zespół OYFAD uczstniczył w wielu festiwalach i konkursach zarówno w kraju, jak i za granicą.
Można było ich zobaczyć na przykład podczas: International Festivals attended: Festival Internacional de Folclore dos Açores (Portugalia, 2015), International Arhavi Culture and Art Festival (Turcja, 2014,2013, 2009), Katerini Nea Trapezounta (Grecja, 2013), Mohacs Festival (Węgry, 2011), Uzungöl Tourism Festival (Turcja, 2003).

SYCYLIA

Grupa folklorystyczna “Sicilia nu cori” rozpoczęła swoją działalność w miejscowości Campofranco w 2006 roku. Nazwa zespołu “Sicilia nu cori”, oznacza miłość do ich regionu, jakim jest właśnie Sycylia. Grupa skłąda się z ludzi kochających muzykę ludową i sycylijską kulturę, obecnie jest to ok. 30 – 40 osób pragnących rozpowszechnić sycylijskie tradycje, kładąc duży nacisk na te, które pochodzą właśnie z Campofranco. Członkowie “Sicilia nu cori” propagowali swój folklor na wielu scenach w kraju oraz w Europie. Występy grupy składają się z żywiołowych i rytmicznych tradycyjnych tańców, takich jak Tarantella, polka, czy mazurek. Wszystkim tańcom towarzyszy muzyka grana na instrumentach, wśród których możemy wyróżnić: mandolinę, gitarę, akordeon oraz wiele tradycyjnych sycylijskich instrumentów, jak np. friscalettu, czy bummulu. Dodatkowo zespół prezentuje liczne piosenki ludowe, które kiedyś były śpiewane podczas zbiorów. Wszystko to zabiera widzów w magiczną podróż wgłąb sycylijskich tradycji. Grupa jest prowadzona przez prof. Francesca Taibi, a dyrektorem artystycznym jest Mario Attardo, który posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie muzyki ludowej. W 2012 roku zespół został przyjęty do instytucji, które współpracują z sekcją CIOFF Włochy. Od 2015 roku jest wpisany do UFI (Unione Folclorica Italiana).