Przed-smak UST – “Pamięć Głębinowa” (reż. B. Słupczyński)

Informacje

Start wydarzenia: 03 marca 2023 o godz. 18:30

Miejsce: MDK – sala widowiskowa

Wstęp: Impreza biletowana


Opis

Wszystkich miłośników teatru w Miasto Ustroń zapraszamy na Przed-smak UST czyli spektakl “Pamięć Głębinowa” w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego.
Spektakl ten powstał na podstawie fragmentów powieści Jerzego Pilcha “Bezpowrotnie utracona leworęczność” a jego premiera miała miejsce na zeszłorocznym Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry w Miasto Wisła.
W przedstawieniu oglądamy dwóch głównych bohaterów – pierwszy – „pan inżynier” – grany przez Krzysztofa Cisa, wraca po latach do rodzinnego miasta. W domyśle jest to sam Jerzy Pilch – pisarz, intelektualista, który chce się rozprawić z własnymi wspomnieniami. Zatrzymuje się u góralskiego gospodarza (w tej roli Szymon Pilch), z którym prowadzi refleksyjne rozmowy zakrapiane suto „gorzołką”…

Ciekawym zabiegiem jest swoiste spotkanie Pilcha z Pilchem, ponieważ obaj bohaterowie noszą to samo nazwisko. Relacja intelektualisty z prostym człowiekiem jest jak spotkanie z samym sobą. Z jednej strony bohater grany przez Krzysztofa Cisa spotyka inną wersją siebie, a jednak pod wieloma względami bardzo do siebie podobną. Obie postacie uzupełniają się wzajemnie, prowadzą wspólne rozmowy, wspominają zmarłe osoby, które kiedyś obaj znali.

Przez prawie godzinę aktorzy bawią, wzruszają, doprowadzają do łez śmiechu, wywołują nostalgię za minionymi rzeczami. Przede wszystkim jednak zachęcają do spotkania z samym sobą, do przeszukania własnej pamięci. Zapraszają, żebyśmy we własnych wspomnieniach spotkali siebie, tak jak Pilch spotkał Pilcha.


Mapa

Translate »
Skip to content
Koszyk0