FESTIWAL TEATRALNY SCENA BEZ GRANIC//SCENA BEZ HRANIC

Informacje

Start wydarzenia: 28 sierpnia 2024 o godz. 18:00

Koniec wydarzenia: 01 września 2024 o godz. 23:00

Miejsce: Ustroń

Wstęp: Impreza biletowana


Opis

MAMY PRZYJEMNOŚĆ ZAPROSIĆ PAŃSTWA NA SPEKTAKLE WYJAZDOWE W RAMACH FESTIWALU SCENA BEZ GRANIC/SCENA BEZ HRANIC W KARWINIE KTÓREGO ORGANIZATOREM JEST TDIVADLO Z CZESKIEGO CIESZYNA!

JAKO PARTNERZY FESTIWALU ZAPRASZAMY NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE W JĘZYKU POLSKIM. ZAPEWNIAMY DOJAZD AUTOBUSEM W CENIE BILETÓW DOSTĘPNYCH W NASZEJ BILETYNIE!

DOJAZD NA TRASIE MDK PRAŻAKÓWKA – SPEKTAKL – MDK PRAŻAKÓWKA.

Po ubiegłorocznej udanej edycji zerowej, która odbyła się w ramach wydarzenia „Lato na Barbarze“, Teatr Cieszyński serdecznie zaprasza na drugą edycję przeglądu teatralnego SCENA BEZ GRANIC.
Rozszerzony program przynosi bogatą ofertę przedstawień teatralnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży.
Widzowie mogą spodziewać się przedstawień wystawianych w językach czeskim i polskim, co odzwierciedla bogactwo kulturowe naszego regionu. 🇨🇿🇵🇱
Główne sceny zlokalizowane będą w starej kompresorowni oraz w namiocie, co doda spektaklom niepowtarzalnej atmosfery, jaką może zaoferować jedynie środowisko industrialne.
Oprócz przedstawień teatralnych zaproponujemy także bogaty program wydarzeń towarzyszących, który obejmie warsztaty, występy muzyczne oraz inne wydarzenia kulturalne. Zapraszamy, przyjdźcie i doświadczcie dni pełnych sztuki, inspiracji i zabawy.
Cieszymy się na Waszą obecność!
29.08.2024 – wyjazd ok godz. 17.30

“Mianujom mie Hanka”

spektakl teatru TEATRU KORTEZ z Katowic

Bilety z przejazdem na miejsce dostępne tutaj !

Na scenie: Grażyna Bułka

Reżyseria: Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło
Obrazy: Grzegorz Chudy
Cyfrowe opracowanie i animacja obrazów: Radosław Ragan
Realizacja dźwięku i projekcji: Sergiusz Brożek
Realizacja światła: Izabela Mikrut
Premiera: 21 października 2016

Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy.
Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści.
Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy.
A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.

Znakomity tekst Alojzego Lyski – Opowieść górnośląska. Zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nie zmieniliśmy w nim ani jednego słowa, ale tytuł – za zgodą autora, zamieniliśmy na Mianujom mie Hanka.

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Tytuł wydania książkowego: Jak Niobe. Opowieść górnośląska.

Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim.

30.08.2024 – wyjazd ok godz. 17.30
“KRZYWY KOŚCIÓŁ” NA PODSTAWIE POWIEŚCI KARIN LEDNICKI
SPEKTAKL SCENY POLSKIEJ TEATRU CIESZYŃSKIEGO W CZESKIM CIESZYNIE

Premiera: 22. 10. 2022
POBIERZ PROGRAM SPEKTAKLU

Dnia 14 czerwca 1894 roku doszło do eksplozji w karwińskiej kopalni „Franciszka”, która rozprzestrzeniła się na szyby „Jan-Karol” i „Głęboki”. Była to jedna z największych katastrof górniczych tamtego okresu, której przypomnieniem jest symboliczny grobowiec 235 ofiar tamtej tragedii na cmentarzu w starej Karwinie. W wyniku szkód górniczych i związanych z nimi wyburzeń budynków tamtego miasta już nie ma, ocalał tylko kościół św. Piotra z Alkantary.

W Karwinie urodziła się Karin Lednická, autorka wysoko cenionego przez krytyków i czytelników „Krzywego kościoła”, a także Renata Putzlacher, autorka dramatyzacji pierwszej części zapowiadanej powieściowej trylogii. Jej bohaterkami są przede wszystkim wdowy i sieroty po górnikach, a w centrum ożywającej na scenie starej Karwiny stoi kościół, cichy świadek historii.

Narrator:

„Karwina… Dawna wieś, słynąca z zielonych pastwisk porośniętych soczystą trawą. Kiedy odkryto w tej okolicy bogate złoża węgla, zniknęły z tego krajobrazu krowy, a na urodzajnych gruntach i łąkach zaczęły wyrastać wieże szybowe. Dzwon na wieży kościoła świętego Piotra z Alkantary brzmiał tu, zanim krajobraz Karwiny zaczął się zmieniać. Wieża kościelna też jest już inna. Ta pierwotna była wysoka, strzelista i mogłaby w każdej chwili runąć, bo tam, głęboko pod ziemią, która czasem się trzęsie, pracują w dzień i w nocy górnicy”.

Reżyseria Radovan Lipus

Przekład i adaptacja Renata Putzlacher

Scenografia i kostiumy Marta Roszkopfová

Muzyka i opracowanie muzyczne Dorota Barová

Ruch sceniczny Gabriela Klusáková

Asystent reżysera Marcin Kaleta

Wideoprojekcja Roman Mrázek

Korepetycje muzyczne Tomasz Pala

Spektakl trwa 130 minut (+20 minut przerwa)

 

31.08.2024 – wyjazd ok godz. 17.00
“O JASIU I MAŁGOSI” NA PODSTAWIE BRACI GRIMM
SPEKTAKL SCENY LALEK TEATRU CIESZYŃSKIEGO W CZESKIM CIESZYNIE

Bilety z przejazdem na miejsce dostępne tutaj !

Reżyseria: Jakub Tomoszek
Premiera: 18. 5. 2024
POBIERZ PROGRAM SPEKATKLU

W domu jest nudno, dlaczego więc nie wybrać się do lasu? Janek jest harcerzem i z wszystkim sobie poradzi, ale tylko razem ze starszą siostrą Gosią można przeżyć prawdziwą przygodę pełną mocnych wrażeń. Las jest przecież tajemniczy i pełen niespodzianek. A jeśli ktoś zastawi na dzieci pułapkę? Pachnącą i całą z piernika?

Dla dzieci od 3 lat.

Scenografia, lalki, kostiumy: Iva Ščerbáková

Muzyka: Daniela Sedláčková

Wykonanie lalek: Pavel Skorkovský

Kostiumy lalek: Ivana Kolondrová

Występują: Ewa Kus, Daniela Sedláčková, Jakub Tomoszek

 

1.09.2024 – wyjazd ok godz. 17.30
“KOGUT W ROSOLE”
SPEKTAKL SCENY POLSKIEJ TEATRU CIESZYŃSKIEGO W CZESKIM CIESZYNIE

Bilety z przejazdem na miejsce dostępne tutaj !

Reżyseria: Andrzej Sadowski
Premiera: 6. 4. 2024

Samuel Jokic urodził się w Słowenii, gdzie pracował jako nauczyciel nauczania początkowego i artysta uliczny. Jest autorem scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.

Do napisania komedii „Kogut w rosole” autora zainspirował głośny brytyjski film pt. Goło i wesoło. To opowieść o mężczyznach, którzy z dnia na dzień stają się bezrobotni, odsunięci na boczny tor, wydawałoby się, że nie są nikomu potrzebni. Postanawiają jednak zawalczyć o swoje miejsce w życiu i w tym celu zakładają… grupę striptizerów. Oczywiście realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę. Nowe wcielenia zmuszają bohaterów nie tylko do zdjęcia ubrań, ale też do obnażenia swoich kompleksów, lęków, słabości.

Doskonała zabawa zagwarantowana! A i chwile refleksji się nasuną…

„Kogut w rosole” to nie tylko komedia o zrzucaniu ciuchów, to także historia z lekkością i w żartobliwy sposób pokazująca ludzi, których troski i obawy dnia codziennego są nam bardzo bliskie. To opowieść o ludziach, których bardzo dobrze znamy, może nawet bardziej, niż byśmy tego chcieli. O ludziach takich jak ty i ja.”

Samuel Jokic

Spektakl trwa  125 min.

Translate »
Skip to content
Koszyk0