VIII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski DAR

Informacje

Start wydarzenia: 28 maja 2018 o godz. 8:00

Koniec wydarzenia: 02 czerwca 2018 o godz. 18:00

Miejsce: Amfiteatr

Wstęp: Wstęp wolny

Galeria:


Opis

VIII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski DAR Ustroń 2018

Końcem maja amfiteatr ustroński zamieni się w pracownię rzeźbiarską, stolarską, artystyczną – ale przede wszystkim bardzo głośną scenę twórczą. Cóż, 2,5 metrowych rzeźb nie da się stworzyć w ciszy i spokoju. Ale warto przetrwać te niedogodności aby potem przez całe lata móc podziwiać prace artystów – rzeźbiarzy.
W Parku Kuracyjnym stoi już około 70 rzeźb, ale jeszcze jest dużo miejsca na nowe. Tegoroczny plener zacznie się 28 maja ( niektórzy przyjezdni twórcy chcą już rozpocząć26,05.) i potrwa do 2 czerwca. Temat to kontynuacja ubiegłorocznej „Kultury pasterskiej pogranicza”.
Plener jest bardzo lubiany zarówno przez wykonawców, jak i widzów odwiedzających artystów przy pracy. Proces twórczy jest na tyle ciekawy i widowiskowy, że niektórzy przychodzą codziennie śledzić postęp prac. Rzeźbiarzy odwiedzają też przedszkolaki i grupy szkolne. Artyści zawsze mają dla nich dobre słowo i odpowiadają na każde pytanie.
Grupa 10 rzeźbiarzy co roku nieznacznie się zmienia – tym razem mamy pięciu Polaków, czterech Czechów i jednego Słowaka. Od pierwszego pleneru rzeźbią Artur Szołdra, Grzegorz Michałek, Jìřì Cieslar, Milan Lysek. Nieco później rozpoczęli Ania Urbaniak, Józef Faryno, Ján Pišoja, Czestmir Sliva. W tym roku mamy jednego nowego rzeźbiarza z Czech – Romana Mikusa a Dominika Gorzałka powróciła do nas po 7 latach nieobecności.
Przez 6 lat swoje rzeźby dla Ustronia tworzyła Patrycja Picha – niestety w tym roku jej nie będzie, może wróci w kolejnym.
Po zakończeniu pleneru rzeźby staną w Parku Kuracyjnym, po okresie spoczynku zostaną zakonserwowane i będą się godnie starzeć na świeżym powietrzu pozując do zdjęć ku uciesze mieszkańców i turystów odwiedzających Ustroń. Niektóre kilkuletnie prace trzeba będzie w tym roku podreperować a mocno uszkodzone, przegnite wymienić – niestety drewno nie jest niezniszczalnym materiałem.
Zapraszam zatem na przełomie maja i czerwca do amfiteatru, gdzie w atmosferze sympatii, przyjaźni i życzliwości będzie można obcować ze sztuką, ba – uczestniczyć w jej powstawaniu. To bardzo sympatyczne, budujące i energetyzujące przeżycie więc naprawdę warto skorzystać z zaproszenia.

Barbara Nawrotek – Żmijewska
dyrektor MDK „Prażakówka” w Ustroniu

 


Mapa

Translate »
Skip to content
Koszyk0